Symbole na opakowaniach i ich znaczenie

Symbole na opakowaniach są niezwykle istotne. Sprawdź koniecznie, co oznaczają i jak zweryfikować to, które z nich wskazują na to, że dane opakowanie można poddać recyklingowi.

Co oznaczają cyfry na opakowaniach?

Zastanawiasz się co oznaczają cyfry na opakowaniach plastikowych? W świetle obowiązujących przepisów, na każdym z nich musi znaleźć się informacja w formie znaku graficznego oznaczającego to, z jakiego opakowania zostały wyprodukowane. Najczęściej masz do czynienia z utworzonym ze strzałek trójkątem w którym znajduje się cyfra. Każda z nich symbolizuje inny rodzaj materiału, który został wykorzystany w produkcji danego opakowania. Za chwilę dowiesz się o jakich mowa i dlaczego są one tak ważne w kontekście m.in. informacji o tym, czy nadaje się ono do recyklingu.

Jak odczytywać symbole na opakowaniach i dlaczego ma to znaczenie

Jak odczytywać symbole na plastiku? Jak już wspomnieliśmy, najczęściej stosuje się trójkąt w którym umieszcza się cyfrę. W praktyce mowa o takich, o których za moment przeczytasz poniżej.

01- PET - jedno z najczęściej stosowanych tworzyw - politereftalan etylenu (PET). Produkuje się z niego m.in. butelki na napoje. Pamiętaj o tym, że nie powinien być on ponownie wykorzystywany z uwagi na obecność związków chemicznych (ksenoestrogenów), które mogą źle wpływać na układ hormonalny.

02 - HDPE - polietylen wysokiej gęstości. Stosuje się go między innymi do produkcji folii do pakowania żywności, a ponadto pojemników. Jest uznawany za jedno z najbardziej bezpiecznych tworzyw, więc wykonane z niego opakowania można z powodzeniem użytkować powtórnie.

03 - V/PVC - polichlorek winylu. W procesie spalania wytwarza groźne dla zdrowia dioksyny. PVC nie jest bezpieczny dla zdrowia, dlatego też używany jest powszechnie między innymi do wyrobu opakowań na produkty niespożywcze.

04 – LDPE - to polietylen niskiej gęstości (stosunkowo bezpieczny, obojętny fizjologicznie). Stosuje się go między innymi do produkcji opakowań na keczup, musztardę, torebek foliowych, czy też folii spożywczej. Może być powtórnie użyty, chociaż uznaje się go za mniej bezpieczny dla zdrowia niż tworzywa z nr 2 i 5.

05 - PP - polipropylen wielokrotnego użytku. Bardzo często produkuje się z niego opakowania do żywności. Jedno z najbardziej bezpiecznych (razem z HDPE) tworzyw dla naszego zdrowia.

06 - PS - polistyren. Może wydzielać toksyny, stąd też nie powinien być stosowany jako materiał do produkcji opakowań dedykowanych żywności. Często jednak jest wykorzystywany przy wytwarzaniu przykrywek do jednorazowych kubków na kawę/herbatę.

07 - INNE - tworzywa inne. Nie powinno się ich stosować do produkcji opakowań w których będą przechowywane produkty spożywcze. Mogą zawierać szkodliwy dla zdrowia bisfenol A (BPA). Tak oznaczonych plastików nie powinno się powtórnie używać (chyba, że zawierają informację BPA Free lub BPA 0%).

Poznaj znaczenie oznaczeń recyklingowych na opakowaniach

Co oznaczają oznaczenia recyklingowe na opakowaniach - jak odczytywać symbole na plastiku? Jeśli znajdziesz na nich trzy strzałki ułożone w trójkąt, to oznacza, że można je poddać recyklingowi.