Opakowania PET – co oznaczają?

Do produkcji opakowań plastikowych wykorzystuje się różne rodzaje tworzyw sztucznych. Wynika to z ich cennych właściwości, które pozwalają na zastosowanie ich w tak newralgicznych sektorach jak m.in. branża spożywcza. Jednym z najpopularniejszych jest tworzywo PET. Czym się wyróżnia? Sprawdź!

Właściwości plastiku PET – idealne rozwiązanie dla Twojego produktu

Czym jest plastik PET? To politereftalan etylenu, czyli polimer, który powstaje w wyniku procesu polikondensacji. To termoplastyczne tworzywo, które wyróżnia się szeregiem zalet, dlatego też jego potencjał w przemyśle opakowaniowym wykorzystuje się już od dekad. PET zostało wynalezione w 1941 roku przez angielskich chemików, ale dopiero w latach 70. zaczęto powszechnie stosować je do produkcji butelek plastikowych.

Jakie są właściwości plastiku PET? Wyróżnia się duża wytrzymałością mechaniczną, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia. Ponadto nie jest podatny na rozciąganie czy ścieranie. Z tego względu PET służy do produkcji plastikowych opakowań i butelek - wykazują się trwałością podczas transportu nawet na długich trasach.

Warto docenić również bezpieczeństwo opakowań PET dla żywności - wykazują się odpowiednią stabilnością i obojętnością chemiczną. W praktyce oznacza to, że są odporne na działanie różnych substancji chemicznych - nawet kwasów i olejów. Nie bez powodu znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Co więcej - butelki PET i inne opakowania świetnie sprawdzają się do przechowywania napojów gazowanych, co wynika z ich szczelności.

Po opakowania PET często sięgają również producenci produktów sypkich, takich jak np. herbata, kawa czy też przyprawy. Powód? Tworzywo nie wchłania wilgoci ani nie przepuszcza jej z zewnątrz, dzięki czemu produkty suche zachowują swoje pierwotne właściwości.

Co to jest opakowanie PET i dlaczego jest popularne?

Co to jest opakowanie PET? Pod tą nazwą kryją się pudełka i innego rodzaju pojemniki wykonane z tego termoplastycznego tworzywa. W grę wchodzą m.in. opakowania transparentne, blistry, pudełka z automatycznym dnem, jak również butelki plastikowe.

Skąd wynika ich popularność? Wspomnieliśmy już o ich wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, brak właściwości absorpcji wody czy też obojętności chemicznej. Nie bez znaczenia jest również stosunkowo niskie koszty ich wytwarzania, na co wpływa m.in. szybkość tego procesu.

Jako producent opakowań plastikowych powszechnie stosujemy tworzywo PET w naszych produktach. Dzięki temu możesz mieć pewność, że są niezawodne, trwałe, i co ważne - estetyczne.

Ponadto recykling PET jest jak najbardziej możliwy, dlatego jest przyjazny dla środowiska naturalnego.

Oznaczenia PET na opakowaniach – co oznaczają?

Oznaczenia PET na opakowaniach to przede wszystkim symbol PET. Informuje, że pudełko zostało wyprodukowane w oparciu o politereftalan etylenu.

Na plastikowych opakowaniach często pojawiają się też takie oznaczenia jak np. HDPE - polietylen o dużej gęstości, najczęściej wykorzystywany do produkcji np. butelek na detergenty, kartonów na mleko czy zabawek. LDPE (PE) - polietylen o małej gęstości - znajdziesz go np. woreczkach foliowych czy torbach foliowych na zakupy.