Blistry - kilka informacji o tym rodzaju opakowania

opakowania typu blister

Blister - jaki to typ opakowania?

Ogólnie można powiedzieć za wikipedią, że blister jest to rodzaj opakowania składającego się ze sztywnego spodu (np. kartonu) i również sztywnego przeźroczystego tworzywa sztucznego. Czasami używa się wymiennie nazwy blister i wytłoczka.

Jest ono tak wyprofilowane, aby można było zobaczyć zapakowany produkt umieszczony między tymi dwoma warstwami.

Jest to opakowanie z folii termoformowalnej metodą próżniową. Ich kształt jest zbliżony lub idealnie oddaje kształt towaru, który ma być w nie zapakowany.Blistry są przede wszystkim samodzielnym, bezbarwnymi opakowaniami o różnych kształtach bądź też mają za zadanie pozycjonowanie produktu.

Zalety blistrów

Możliwość dostosowania opakowania blistrowego pod konkretny produkt. Dzięki użyciu transparentnej folii, opakowania umożliwia obejrzenie dokładne zapakowanego towaru, jednocześnie chroniąc go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Opakowania blistrowe bardzo dobrze przyjęły się w sprzedaży , gdyż doskonale eksponują pakowany wyrób, mogą być zawieszane , stawiane lub leżeć na półce.

Z czego produkowane są blistry?

Najczęściej stosowane materiały do produkcji blistrów to PET, APET , GPET i PVC.


Zastosowanie blistrów

Typowym zastosowaniem blistrów są opakowania do tabletek. W tym wypadku zamiast kartonika używa się folii aluminiowej. Nie każdy producent opakowań podejmie się opakowania tabletek. Wymagana jest aptekarska wprost czystość i szczególne warunki do pakowania, aby zamknięcie było hermetyczne i szczelne. Są firmy specjalizujące się w produkcji opakowań pod tabletki. Ale bezsprzecznie jest to najpopularniejsza i najczęściej występująca forma blistra.

Ponad to, blistry znajdują zastosowanie w pakowaniu wielu rodzajów artykułów - żarówek, małego AGD, bateryjek, zabawek, kosmetyków, art. motoryzacyjnych, piśmienniczych, łazienkowych. Lista produktów jakie można zapakować w blistry nie ma końca.

W jakiej postaci występują blistry?

Blistry występują najczęściej w kilku postaciach: jako zgrzewane, zamykane, zatrzaskowe, wywijane i klejone. Należą do nich również wkładki pozycjonujące do pudelek, podstawki oraz stojaki, czyli tzw. display`e.

Jeśli mają Państwo pytania, chętnie doradzimy. Zapraszamy do kontaktu!
Inne artykuły